A földtani bemutatóhelyet, amely a Bakony–Balaton UNESCO Globális Geopark területének egyik vulkáni látványossága is, az EFOP 1.5.2-16. pályázat keretében és finanszírozásával alakítottuk ki 2018 őszén.
(Cikk a készülő ösvényről Molnár Sándor, Veszprémi Napló)
Pula község önkormányzatának, lakosainak, civil szervezeteinek, vállalkozóinak összefogásával, önkéntes munkájuk révén sikerült megvalósítani az ismeretterjesztést és – a természetjárással – az egészség megőrzését egyaránt szolgáló létesítményt.
---- Az átadó előtt készült gömbfotó a helyszínről (2019.04.05.) ----
A Kőpark elhelyezkedése Google Térkép általi helymeghatározással:
TÉRKÉP
A sok évtizede felhagyott kőfejtő mesterséges fala az eltelt hosszú idő alatt természetes sziklafelületté formálódott. Ez remek lehetőséget biztosított a vulkáni működés helyi földtani emlékeinek bemutatásához.
A hajdani bányaudvarból eltávolítottuk a visszahagyott kőtörmeléket, a leomlott földet és a tájidegen akácfákat, de megőriztük a korábban itt megtelepedett cserjéket és a régi fajtájú gyümölcsfákat.
A területet parkosítottuk; erdei bútorzat kihelyezésével gyalogos és kerékpáros turista pihenővé alakítottuk.
Kráter kőpark
Az elnevezés a 4,2 millió évvel ezelőtt itt tomboló tűzhányóra utal. Jelenleg az ősi vulkáni tufagyűrű keleti oldalának erősen lepusztult maradványán állunk, amelynek ferdén lerakódott rétegeit a közeli bányafal metszetként tárja elénk.
Létrehoztunk egy tematikus kőparkot is, ahol a környékre jellemző vulkáni és üledékes kőzetek nagy tömbös példányai tanulmányozhatók.
Kráter ösvény (az útvonal kijelölése folyamatban van!)
A krátert körbeölelő, közel 3,5 km hosszú, egy-két órás gyaloglással végigjárható ösvény tíz ajánlott megállót tartalmaz. Az útvonal elsősorban az itteni vulkáni eseményekhez kapcsolódó, látványos geológiai-morfológiai képződményeket fűzi fel. Az ösvény további állomásainál (3-10.) oszlopokra rögzített QR-kód segítségével ismerkedhetnek meg az adott helyre vonatkozó tudnivalókkal.
Az ösvény bejárását az országút túloldalán, a műemlék híd irányában javasoljuk elkezdeni.
Látnivalók: Tervező: Futó János geológus
LAPILLI Természetrajzi Kutató Bt.
Kérjük óvd te is a természetet és a környezetet és ne szemetelj!
Ha elhoztad magaddal, akkor a csomagolása hazafele is elfér a táskádban! ;)
1. állomás bemutató táblája:
2. állomás bemutató táblája:
Túravezetés igényelhető
|
A kőparkot, mint helyszínt ünnepélyesen, ám de jelképesen 2019 április 7-én egy napsütéses vasárnap délután adtuk át közel 170 érdeklődő előtt. Ezen eseményről egy cikk is megjelent a Veszprém megyei Naplóban, amelyet Napló cikk olvashatnak el!